Regionální technologický institut (rti)
Regionální technologický institut je moderní strojírenské a technologické výzkumné centrum Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni, které bylo vybudováno díky finančním prostředkům z Evropského fondu pro regionální rozvoj – z prioritní osy 2: „Regionální VaV centra“ Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.
Budování centra započalo v první polovině roku 2011 a 1. července 2015 pak projekt Regionální technologický institut – RTI přešel do své provozní fáze. Ve vybudovaných laboratořích, zkušebnách a pracovištích je v současnosti zaměstnáno téměř 100 výzkumných pracovníků, kteří zde mají k dispozici nejmodernější experimentální, softwarovou a výpočetní techniku.
Aktivity výzkumného centra jsou RTI jsou nyní realizovány v 10 laboratořích a zaměřují se na šest hlavních výzkumných oblastí. Postupně se prosazují úlohy on-line monitorování provozu strojů a dopravních prostředků, vyvíjí se jejich digitální dvojčata a aplikují se nástroje umělé inteligence a strojového učení.
Více informací o Regionálním technologickém institutu naleznete na rti.zcu.cz.
Laboratoře a zkušebny
- Laboratoř dílenské metrologie
- Laboratoř energetického inženýrství
- Laboratoř experimentálního tváření
- Laboratoř kovové aditivní výroby
- Laboratoř pro virtuální prototyping
- Laboratoř technologie obrábění
- Laboratoř strojírenských experimentálních metod
- Mechanická zkušebna
- Metalografická laboratoř
- Zkušebna provozní pevnosti a únavové životnosti
Zaměření RTI
RTI se zaměřuje na navrhování a testování moderních konstrukcí strojů a zařízení a dále na výzkum, vývoj a optimalizaci strojírenských výrobních technologií.
6 hlavních výzkumných oblastí:
- aditivní výroba
- digitální inženýring
- kolejová vozidla
- materiálové inženýrství
- silniční vozidla
- strojírenství
Věděli jste, že ... ?
Fakulta strojní a centrum RTI mají rovněž certifikovaný systém managementu kvality v oblasti „Vzdělávání, výzkum a vývoj v oblasti strojírenství včetně aplikací v průmyslové praxi“.