Chytrá včelí laboratoř nám umožňuje pomocí dlouhodobých přesných měření a s využitím umělé inteligence poznat detailněji život včel. Dění kolem i uvnitř úlů zaznamenávají dvě kamery. Jedna je umístěna zpředu, druhá sleduje, co se děje uvnitř u dna jednoho z úlů, v místě, které včelaři nazývají podmet. Tam totiž padají například rozdrobené kousky vosku, ale také roztoči, způsobující varroázu – onemocnění, kvůli kterému hynou celá včelstva. Umělá inteligence rozliší roztoče a dokáže určit jejich denní spad. Monitorováním se tak dá nákaza mezi včelami odhalit.
Získané údaje poskytnou příležitost pro zpracování bakalářských či diplomových prací našich studentů, kteří díky IoT laboratoři Centra informatizace a výpočetní techniky ZČU mohli rozvíjet uplatnění chytrých technologií v oblasti monitorování včelstev.
Nejde přitom o jediná důkladně monitorovaná včelstva v Plzni. Společnost Softech nainstalovala včelí úly už na několika místech v Plzeňském kraji a Praze.
Věděli jste, že ... ?
Včely mají dolet až 5 km, včelstva z naší Fakulty strojní by tak mohla sbírat nektar a opylovat květy i v blízkosti Borské přehrady.